Neljapäeval, 17. aprillil toimus Tallinnas Rüütelkonna hoones Meediaõpetajate Liidu avaseminar, kus osales ligi 30 meediahariduse huvilist õpetajat ja eksperti.

Rüütelkonna hoone, Eesti riigi esindushoone, pakkus väärikat keskkonda avaseminarile. Riigikantselei esindaja viis osalejad ringkäigule, avades hoone ajaloolist ja riiklikku tähendust. Seejärel koguneti seminariruumi, kus Riigikantselei strateegilise kommunikatsiooni nõunik Stella Saarts tegi ülevaate meediapädevuse riiklikust tegevuskavast 2024–2026. Saarts rõhutas, kui oluline on meediapädevuse arendamine kogu elukaare jooksul, et tugevdada ühiskonna vastupanuvõimet valeinfole ja toetada demokraatlikke väärtusi.

Haridus- ja Teadusministeeriumi õppekava valdkonna peaeksperdid Hele Liiv-Tellmann ja Mare Oja tutvustasid, kuidas meediapädevuse teemad on lõimitud riiklikesse õppekavadesse ning milliseid võimalusi see pakub.

Riiklikes õppekavades on meediapädevuse arendamisele suunatud teemad tugevalt esindatud nii õppekava läbiva teemana, aga ka keele- ja kirjanduse valdkonnas, kus näiteks gümnaasiumis on eraldi kohustuslik kursus “Meedia ja mõjutamine”. Samuti on teema tähtis sotsiaalainete valdkonnas, kus gümnaasiumis on kohustuslik riigikaitse teoreetiline kursus. Eksperdid rõhutasid, et meediateemad puudutavad kõiki ainevaldkondi, sh ka näiteks liikumisõpetust, sest tänapäeval on sportimisel kasutusel mitmed nutirakendused, mis andmeid koguvad ning neid andmeid tuleb omakorda teadlikult kasutada.

Meediaõpetajate Liidu asutajad Marge Varma, Gertrud Kasemaa, Anneli Aasmäe-Pender ja Iiris Saluri rääkisid liidu loomise põhjustest ja tutvustasid eesmärke: toetada õpetajaid meediateemade käsitlemisel, luua võrgustik koostööks, et jagada omavahel häid praktikaid.

Seminari lõpus toimunud tutvustusringis tõdeti ühiselt, et Meediaõpetajate Liidu loomine on väga vajalik samm – üha killustuvamas ja infoküllases meediamaailmas vajavad õpetajad tuge ja koostööd, et arendada õpilaste kriitilist mõtlemist ning meediapädevust.